
Winmau Galactics 90% Tungsten Darts 26g
Winmau Galactics 90% Tungsten Darts 26g
The Winmau Galactics 90% Tungsten Darts 26g features unmatched grip and optimal speed control, Galactic’s formula for great play is built on three essentials: consistent grip, versatile throw, and stable flight. Equipped with the advanced C-AXIS grip system, it provides the perfect setup for a seamless release. Finished with a striking blend of Onyx and Vetalic accents, Galactic is here to elevate your game—let these darts choose you.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Code | 1526-26 |
| Product Name | Galactics |
| Dart Weight | 26 grams |
| Dart Tungsten | 90% Tungsten alloy |
| Dart Set | x3 Darts per set |
| Dart Flights | Prism Delta standard extra thick |
| Dart Shafts | Vecta short |
| Dimensions | 6.85mm x 50.8mm |
Need a new case to protect your new darts? Check out our range of Darts Cases Here.

Winmau Galactics 90% Tungsten Darts 26g
The Winmau Galactics 90% Tungsten Darts 26g features unmatched grip and optimal speed control, Galactic’s formula for great play is built on three essentials: consistent grip, versatile throw, and stable flight. Equipped with the advanced C-AXIS grip system, it provides the perfect setup for a seamless release. Finished with a striking blend of Onyx and Vetalic accents, Galactic is here to elevate your game—let these darts choose you.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Code | 1526-26 |
| Product Name | Galactics |
| Dart Weight | 26 grams |
| Dart Tungsten | 90% Tungsten alloy |
| Dart Set | x3 Darts per set |
| Dart Flights | Prism Delta standard extra thick |
| Dart Shafts | Vecta short |
| Dimensions | 6.85mm x 50.8mm |
Need a new case to protect your new darts? Check out our range of Darts Cases Here.

Description
Winmau Galactics 90% Tungsten Darts 26g
The Winmau Galactics 90% Tungsten Darts 26g features unmatched grip and optimal speed control, Galactic’s formula for great play is built on three essentials: consistent grip, versatile throw, and stable flight. Equipped with the advanced C-AXIS grip system, it provides the perfect setup for a seamless release. Finished with a striking blend of Onyx and Vetalic accents, Galactic is here to elevate your game—let these darts choose you.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Code | 1526-26 |
| Product Name | Galactics |
| Dart Weight | 26 grams |
| Dart Tungsten | 90% Tungsten alloy |
| Dart Set | x3 Darts per set |
| Dart Flights | Prism Delta standard extra thick |
| Dart Shafts | Vecta short |
| Dimensions | 6.85mm x 50.8mm |
Need a new case to protect your new darts? Check out our range of Darts Cases Here.

















