
PowerGlide Original 2 Piece 10mm Snooker Cue
PowerGlide Original 2 Piece 10mm Snooker Cue
Poplar Shaft with Painted Hardwood Butt. This two-piece cue features a brass joint for durability and precision alignment. Equipped with a 10mm tip and brass ferrule for optimal control and impact (other tip sizes available on direct shipments). Length: 57" and available in assorted weights to accommodate various player preferences and styles.
| Cue Length | 57" (144 cm) |
|---|---|
| Shaft Length | 71cm (30") excluding tip and 1.6cm for protruding male joint |
| Butt Length | 73cm (28.7) excluding buffer |
| Shaft | Poplar |
| Tip | 10mm, Stick on tip, brass ferrule |
| Butt | Hardwood |
| Decoration | Painted and Laquered butt |
| Joint | Brass, 'Quick Action' |
| Butt End Joint | - |

PowerGlide Original 2 Piece 10mm Snooker Cue
Poplar Shaft with Painted Hardwood Butt. This two-piece cue features a brass joint for durability and precision alignment. Equipped with a 10mm tip and brass ferrule for optimal control and impact (other tip sizes available on direct shipments). Length: 57" and available in assorted weights to accommodate various player preferences and styles.
| Cue Length | 57" (144 cm) |
|---|---|
| Shaft Length | 71cm (30") excluding tip and 1.6cm for protruding male joint |
| Butt Length | 73cm (28.7) excluding buffer |
| Shaft | Poplar |
| Tip | 10mm, Stick on tip, brass ferrule |
| Butt | Hardwood |
| Decoration | Painted and Laquered butt |
| Joint | Brass, 'Quick Action' |
| Butt End Joint | - |

Description
PowerGlide Original 2 Piece 10mm Snooker Cue
Poplar Shaft with Painted Hardwood Butt. This two-piece cue features a brass joint for durability and precision alignment. Equipped with a 10mm tip and brass ferrule for optimal control and impact (other tip sizes available on direct shipments). Length: 57" and available in assorted weights to accommodate various player preferences and styles.
| Cue Length | 57" (144 cm) |
|---|---|
| Shaft Length | 71cm (30") excluding tip and 1.6cm for protruding male joint |
| Butt Length | 73cm (28.7) excluding buffer |
| Shaft | Poplar |
| Tip | 10mm, Stick on tip, brass ferrule |
| Butt | Hardwood |
| Decoration | Painted and Laquered butt |
| Joint | Brass, 'Quick Action' |
| Butt End Joint | - |





















