
Cornilleau 510M CAMPUS Grey Static Outdoor Table Tennis Table
Cornilleau 510M CAMPUS Grey Static Outdoor Table Tennis Table
The Ping-Pong Table Preferred by Schools, Camps, and Recreation Centers
- Outstanding Quality of Play: 7 mm laminate surfaces, 60 mm frame
- Durability: 10-year guarantee, repairable for 20 years
- Withstands: Loads of up to 800 kg, fire resistant, impact resistant and weatherproof
- Safety and Stability: Corner protectors, optional ground anchoring
- Equipment: Tamper-proof net, optional flexible net, ball dispensers (x2), bat storage (x4)
| Specification | Details |
|---|---|
| Panel Color / Reference | Grey: 112302 |
| Panel | 7 mm laminate |
| Finish | MATTOP (Anti-glare) |
| Frame Height / Material | 60 mm / Aluzinc® |
| Locking | Static |
| Compact Technology | Yes |
| Leg (Type / Dimensions) | Curved Steel / Ground mounting |
| Adjustment Pad (Type / Dimensions) | 3D adjustable / diameter 104 mm |
| Net Type | Fixed steel |
| Ball Storage | Yes (balls not provided) |
| Racket Storage | Yes (4 rackets, not provided) |
| Included Accessory | Ground mounting kit (set of 4 screws) |
| Class (European Standard) | EN 14468 - CLASS B / EN15312 |
| Approval | FFTT leisure & school practice |
| Weight (Table Only) | 87 kg |
| Weight (Packed) | 99 kg |
| Warranty | 10 years + repairable for 20 years |
| Open Table Dimensions (L x W x H) | 274 x 167 x 76 cm (without net) |
| Campus Assembly Instructions | Download |
| Campus Technical Sheet | Download |
Delivery Information:
Please note that this table can take up to three weeks to be delivered and will be between the hours of 7 am and 7 pm, the couriers will call you to arrange a day when there will be someone in during these hours to accept delivery. Once this has been agreed you will be given a two hour time slot in which delivery will be made. If for any reason there is no one in there will be a re-delivery charge of £55.00 plus VAT before any delivery attempt can be re-made.

Cornilleau 510M CAMPUS Grey Static Outdoor Table Tennis Table
The Ping-Pong Table Preferred by Schools, Camps, and Recreation Centers
- Outstanding Quality of Play: 7 mm laminate surfaces, 60 mm frame
- Durability: 10-year guarantee, repairable for 20 years
- Withstands: Loads of up to 800 kg, fire resistant, impact resistant and weatherproof
- Safety and Stability: Corner protectors, optional ground anchoring
- Equipment: Tamper-proof net, optional flexible net, ball dispensers (x2), bat storage (x4)
| Specification | Details |
|---|---|
| Panel Color / Reference | Grey: 112302 |
| Panel | 7 mm laminate |
| Finish | MATTOP (Anti-glare) |
| Frame Height / Material | 60 mm / Aluzinc® |
| Locking | Static |
| Compact Technology | Yes |
| Leg (Type / Dimensions) | Curved Steel / Ground mounting |
| Adjustment Pad (Type / Dimensions) | 3D adjustable / diameter 104 mm |
| Net Type | Fixed steel |
| Ball Storage | Yes (balls not provided) |
| Racket Storage | Yes (4 rackets, not provided) |
| Included Accessory | Ground mounting kit (set of 4 screws) |
| Class (European Standard) | EN 14468 - CLASS B / EN15312 |
| Approval | FFTT leisure & school practice |
| Weight (Table Only) | 87 kg |
| Weight (Packed) | 99 kg |
| Warranty | 10 years + repairable for 20 years |
| Open Table Dimensions (L x W x H) | 274 x 167 x 76 cm (without net) |
| Campus Assembly Instructions | Download |
| Campus Technical Sheet | Download |
Delivery Information:
Please note that this table can take up to three weeks to be delivered and will be between the hours of 7 am and 7 pm, the couriers will call you to arrange a day when there will be someone in during these hours to accept delivery. Once this has been agreed you will be given a two hour time slot in which delivery will be made. If for any reason there is no one in there will be a re-delivery charge of £55.00 plus VAT before any delivery attempt can be re-made.

Original: $1,422.01
-65%$1,422.01
$497.70Description
Cornilleau 510M CAMPUS Grey Static Outdoor Table Tennis Table
The Ping-Pong Table Preferred by Schools, Camps, and Recreation Centers
- Outstanding Quality of Play: 7 mm laminate surfaces, 60 mm frame
- Durability: 10-year guarantee, repairable for 20 years
- Withstands: Loads of up to 800 kg, fire resistant, impact resistant and weatherproof
- Safety and Stability: Corner protectors, optional ground anchoring
- Equipment: Tamper-proof net, optional flexible net, ball dispensers (x2), bat storage (x4)
| Specification | Details |
|---|---|
| Panel Color / Reference | Grey: 112302 |
| Panel | 7 mm laminate |
| Finish | MATTOP (Anti-glare) |
| Frame Height / Material | 60 mm / Aluzinc® |
| Locking | Static |
| Compact Technology | Yes |
| Leg (Type / Dimensions) | Curved Steel / Ground mounting |
| Adjustment Pad (Type / Dimensions) | 3D adjustable / diameter 104 mm |
| Net Type | Fixed steel |
| Ball Storage | Yes (balls not provided) |
| Racket Storage | Yes (4 rackets, not provided) |
| Included Accessory | Ground mounting kit (set of 4 screws) |
| Class (European Standard) | EN 14468 - CLASS B / EN15312 |
| Approval | FFTT leisure & school practice |
| Weight (Table Only) | 87 kg |
| Weight (Packed) | 99 kg |
| Warranty | 10 years + repairable for 20 years |
| Open Table Dimensions (L x W x H) | 274 x 167 x 76 cm (without net) |
| Campus Assembly Instructions | Download |
| Campus Technical Sheet | Download |
Delivery Information:
Please note that this table can take up to three weeks to be delivered and will be between the hours of 7 am and 7 pm, the couriers will call you to arrange a day when there will be someone in during these hours to accept delivery. Once this has been agreed you will be given a two hour time slot in which delivery will be made. If for any reason there is no one in there will be a re-delivery charge of £55.00 plus VAT before any delivery attempt can be re-made.

























